Andreea Mitu s-a calificat în turul trei la Roland Garros după o victorie în trei seturi, 2-6, 7-6, 6-4, împotriva favoritei numărul 12, Karolina Pliskova. Irina-Camelia Begu a trecut și ea mai departe, după ce a învins-o în două seturi, 6-2, 6-0, pe Ana Konjuh.

Key facts

• Andreea Mitu va juca în turul trei cu fosta campioană de la Roland Garros (2010), Francesca Schiavone, care a supraviețuit în turul doi unui maraton de trei seturi, 6-7, 7-5, 10-8, cu fosta campioană de la Roland Garros, Svetlana Kuznetsova (2009).
  • Andreea și Francesca nu au jucat nici un meci până în acest moment.
  • Irina-Camelia Begu o va avea ca adversară în turul trei pe favorita numărul patru, Petra Kvitova. Petra și-a câștigat ambele meciuri disputate la această ediție a Roland Garros în trei seturi, revenind de fiecare dată după ce a pierdut primul set.
  • Singura întâlnire dintre Irina și Petra a avut loc anul acesta, la Madrid, în sferturi. Meciul a fost câștigat de jucătoarea din Cehia.
  • Caroline Wozniacki, favorită numărul cinci, a fost eliminată de Julia Goerges, care a câștigat duelul cu daneza în două seturi, 6-4, 7-6.
  • Serena Williams a supraviețuit unei partide dificile cu Anna-Lena Friedsam. Serena a trebuit să revină de la un deficit de un set, câștigând până la urmă meciul cu 5-7, 6-3, 6-3. Serena va juca în următorul tur cu Victoria Azarenka.
  • Rafael Nadal merge mai departe în turul trei, după ce a trecut în trei seturi, 6-4, 6-3, 6-1, de compatriotul său, Nicolas Almagro. În interviul acordat imediat după terminarea meciului, Nadal s-a declarat mulțumit de jocul său la toate capitolele.
  • Atât Novak Djokovic, cât și Andy Murray s-au calificat în turul trei, unde fiecare are de înfruntat o tânără speranță australiană.
  • Novak va juca împotriva lui Thanasi Kokkinakis, care a revenit de la 0-2 la seturi în meciul disputat împotriva compatriotului său, Bernard Tomic. Thanasi a câștigat până la urmă cu scorul de 3-6, 3-6, 6-3, 6-4, 8-6 în trei ore și 24 de minute.
  • Andy se va întâlni cu Nick Kyrgios, care a primit în turul doi un walkover după retragerea lui Kyle Edmund.
  • O altă tânără speranță, Borna Coric, l-a eliminat pe veteranul și totodată favoritul numărul 18, Tommy Robredo în cinci seturi. Borna va juca în turul trei împotriva lui Jack Sock.
  • Kei Nishikori este primul jucător calificat în optimi, ca urmare a retragerii lui Benjamin Becker.