Simona halep 3

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros după ce a învins-o în două seturi, 6-2 6-2, pe Svetlana Kuznetsova. Este prima semifinală de Grand Slam din cariera Simonei. Ea va juca împotriva Andreei Petkovic din Germania, aflată de asemenea, la prima semifinală de Grand Slam.

Meciul, început cu o întârziere de trei ore din cauza ploii, a durat o oră și nouăsprezece minute. Simona a avut un procent de 57% la puncte câștigate cu primul serviciu și 50% de puncte câștigate cu al doilea. De asemenea, a convertit 75% dintre oportunitățile de break de care a beneficiat. După primul set, Kuznetsova a solicitat un medical timeout. A revenit pe teren cu coapsa stângă bandajată. La 1-0 în setul doi pentru rusoaică s-a jucat game-ul meciului, Simona reușind un hold crucial, după patru egalități.

Simona a închis meciul câștigând trei game-uri la rând, marcând o victorie categorică, împotriva unei adversare experimentate și periculoase. Simona accede în semifinale fără să fi pierdut la Roland Garros nici un singur set. Pentru un loc în semifinală, Andrea Petkovic a jucat împotriva Sarei Errani, pe care a învins-o tot cu 6-2 6-2. Partida dintre Simona și Andrea este programată a se juca mâine, după cea dintre Sharapova și Bouchard, care începe la 16.00, ora României. Simona și Andrea au jucat până acum de trei ori, ultimele două meciuri întâmplându-se în 2013 și fiind câștigate de jucătoarea noastră.

Simona halep

După victoria împotriva Svetei, Simona a declarat că, spre deosebire de sfertul de finală de la Australian Open, când tracul a împiedicat-o să își joace jocul ei, de data aceasta a reușit să își managerieze mai bine emoțiile. De altfel, cred că în fiecare conferință de presă pe care a susținut-o la Paris, Simona a pomenit de cuvântul management, fie cu referire la propriul său joc, fie la cel al adversarelor. Conștientizarea importanței de a avea un management corect – al emoțiilor și al situațiilor de criză – care transpare din discursul Simonei mi se pare a fi cea mai mare valoare adăugată pe care a obținut-o tenisul ei în ultimele două luni.

Simona era și înainte posesoarea unui joc stelar – faptul că de-abia acum cele mai autorizate voci din domeniu văd că ea nu are egal, nici în tenisul feminin, nici în cel masculin, în ceea ce privește ușurința cu care transferă loviturile de pe o parte pe alta a terenului nu se datorează decât lipsei lor de atenție. De asemenea, Simona este și posesoarea unei minți frumoase, în care se combină judecata echilibrată cu puterea de a sta ancorată în realitate și cu o foame teribilă de a învăța. Este genul de minte care te duce departe, pentru că îți permite să îți vezi de alte tale, construind pe propriile puncte forte, în același timp în care te menține deschis către afară, oferindu-ți posibilitatea să asimilezi cunoștințe. Și această coordonată a personalității Simonei era evidentă de anul trecut, cu fiecare declarație pe care o făcea pentru presă.

Acum, după un an de tenis la cel mai înalt nivel, Simona a ajuns în situația în care a adăugat tenisului ei și managementul. Știința de a organiza și de a controla pentru a putea ajunge la obiectivele dorite, cu alte cuvinte. Este un pas esențial. Atâta timp cât tehnica jocului și dorința de a progresa permanent există, managementul sau lipsa lui devine “detaliul” care poate ridica la suprafață sau, dimpotrivă, poate scufunda orice corabie tenisistică. Din pățanii precum emoțiile de la Australian Open, întreruperea partidei cu Flavia Pennetta de la US Open și pierderea momentum-ului din finala de la Madrid, Simona a învățat importanța managementului.

Meciul împotriva Kuznetsovei a fost, din acest punct de vedere, un fel de masterat în management pe care Simona l-a trecut cu brio. Unu la mână, a controlat o situație dificilă din punctul de vedere al condițiilor de joc. Lăsând la o parte că, din cauza vremii nefavorabile, meciul a început cu o întârziere de trei ore, mai mult de jumătate din primul set s-a desfășurat într-o ploaie agasantă. Reluările în slow mo arătau cum țâșnea apa din minge în toate direcțiile la contactul cu racheta. Iar afară erau 14 grade. Ceva mai încolo, în uralele mulțimii, a ieșit soarele. Sunt lucruri care îți pot schimba într-o străfulgerare cadrul mental și care pot avea, dacă le lași, un impact major asupra unui meci.

Doi la mână, ea a mai avut de manageriat o a doua circumstanță dificilă: accidentarea Svetlanei. Nu este deloc întâmplător că cel mai dificil game pe serviciul Simonei a fost în setul doi, imediat după timeout-ul medical luat de rusoaică, la 1-0 pentru aceasta.

Simona fusese lăsată să aștepte cinci minute și juca în necunoscut, căci orice adversar rănit cam asta devine: un necunoscut de la care nu prea știi la ce să te aștepți și pe care trebuie să începi să-l îmblânzești, iar, de la zero. Faptul că Simona a salvat punctele de break pe care le-a avut Sveta rămânând fidelă planului ei de joc – luatul mingii repede, din urcare, și plimbatul adversarei dintr-o parte în alta a terenului – spune același lucru. Simona știe acum să gestioneze și această situație.

Tenisul, este, în mod esențial, un joc al infinitelor posibilități de a ieși dintr-o infinitate de situații de criză. Cei care excelează în acest sport sunt cei care și-au dat seama de acest lucru și care au incorporat, în jocul lor, știința de a manageria. Vremea. Adverarii. Emoțiile. Publicul. Presa. Orice lucru care li se aruncă în față. După meciul de ieri, este limpede ca bună ziua că Simona a ajuns la Roland Garros exact în punctul în care poate aplica un management corect oricărei situații.

Timingul nici că putea fi unul mai bun. În semifinală are de înfruntat o jucătoare care este periculoasă, în primul rând, prin faptul că a avut de-a face, de-a lungul carierei, cu o sumedenie de situații de criză, nu neapărat la nivel de meciuri, cât la nivel de carieră. Andrea Petkovic a avut atât de multe accidentări și a suferit, din această cauză, atâtea heartbreak-uri că știe prea bine cum este să mergi pe marginea prăpastiei. Dacă va fi pusă de Simona cu spatele la zid – și sunt sigură că Simona asta va încerca să facă din prima secundă a meciului – Andrea va ști  să controleze situația. Simona va trebui să o controleze mai bine.

Rafael Nadal revine de la un deficit de un set împotriva lui David Ferrer și câștigă 4-6 6-4 6-0 6-1. În semifinale joacă cu Andy Murray, care a prevalat în fața lui Gael Monfils în cinci seturi, 6-4 6-1 4-6 1-6 6-0.

Imediat ce s-a terminat partida Simonei, pe Suzanne Lenglen au intrat David Ferrer și Rafael Nadal. David a părut hotărât să repete figura de la Monte Carlo, când îi administra lui Rafa una dintre cele mai clinice înfrângeri pe zgură din carieră. În primul set, planul lui Ferrer a mers de minune. În timp ce de pe Rafa curgeau toate apele, David țopăia la retur ca un Hopa-Mitică, făcându-i break numărului unu mondial chiar când acesta a servit pentru a rămâne în set.

Rafa 1

Setul doi a început cu publicul de pe Lenglen, deja înfășurat în pături, din cauza frigului, scandând numele lui Ferrer, însă Rafa, care știe prea bine cum stă treaba cu publicul francez, și-a văzut de treabă și a purces să-și facă curățenie în joc. Și-a upgradat serviciul, a scos forehandul de la cutie, a luat inițiativa. A reușit să facă break-ul în game-ul doi, iar la 3-2 a reușit un hold masiv. A servit pentru set, la 5-4, fără emoții. Seturile trei și patru au fost o reîntoarcere la vremurile în care Nadal dicta și Ferrer greșea. Relaxat și dornic să închidă meciul în seara asta, Rafa a asprit loviturile, s-a pus pe dominat raliurile și pe câștigat cheap points, cu serviciul. Lui David, căruia carul de greșeli neforțate i-au pecetluit soarta, nu i-a rămas decât să evite un dublu set pierdut la zero.

Rafa

De partea cealaltă, Andy Murray a rezistat și el, eroic, în fața lui Monfils, a publicului francez și, pe final, în fața întunericului. A câștigat și apoi a pierdut două seturi în oglindă, pentru ca, mai apoi, în setul cinci să zburde către victorie. În semifinala de la Roland Garros, Nadal și Murray se vor întâlni la nici o lună după ce au jucat în sferturile de la Roma. Dacă e să ne luăm după meciul de atunci, sunt multe șanse să vedem și acum un meci de toată frumusețea.

De data asta, însă, am un oarecare feeling că Rafa va lua mai devreme hățurile meciului în mâini. Deja a lălăit-o de prea multe ori la începutul meciurilor, în acest sezon pe zgură, ca să nu tragă odată învățămintele care sunt de tras. Ieri, pentru prima dată după o căruță de vreme, a părut un om grăbit să termine odată meciul și să ajungă acasă. Îi stătea bine.

Cele mai importante evenimente de la Roland Garros, zi cu zi.