Toată lumea bună din WTA s-a strâns la Wuhan, unde Simona Halep debutează mâine, la 6 dimineaţa, ora noastră. Încă de azi, au căzut nume sonore: Agnieszka Radwanska, învinsă de Caroline Garcia cu 36 76(4) 76(7) şi Ana Ivanovic, care s-a retras din meciul cu Anastasia Pavlyuchenkova la scorul de 5-7, 5-6. ATP-ul trece, în sfârşit, în Asia, la Shenzen, unde joacă Andy Murray, şi Kuala Lumpur, unde îl regăsim pe Kei Nishikori.

WTA este, cu mic, cu mare, la Wuhan

Prima ediţie a turneului din oraşul natal al lui Li Na promite multe. Este un eveniment de tip Premier, cu premii totale în valoare de 2.440.070 $, la care participă toate numele grele din circuitul feminin, cu două excepţii. Prima este Li Na, care tocmai ce şi-a anunţat retragerea din tenisul profesionist. A doua este Victoria Azarenka, care a anunţat că se retrage de la Wuhan şi că nu va mai juca până la sfârşitul anului din cauza unei accidentări la piciorul drept.

wuhan stadium

Tabloul de concurs, pe care îl puteţi consulta în întregime aici, arată astfel:

Primul sfert de tablou, al Serenei Williams

Serena va juca primul meci cu Alize Cornet, care este responsabilă pentru două înfrângeri administrate anul acesta numărului unu mondial: una la Dubai, cealaltă, cea mai dureroasă, la Wimbledon. Posibila adversară din sferturi a Serenei: Eugenie Bouchard.

Întrebarea principală care vizează acest sfert de tablou: S-a scuturat Genie de pasa proastă care o urmăreşte de la Wimbledon încoace?

Al doilea sfert de tablou, al Mariei Sharapova

De departe cel mai animat sfert. Maria are parte de un meci greu de debut, împotriva Svetlanei Kuznetsova. Posibila adversară din sferturi a Sharapovei: Caroline Wozniacki, cea care a oprit-o la US Open, în probabil cel mai bun meci din turneul feminin.

Întrebarea principală care vizează acest sfert de tablou: În cazul în care dă din nou ochii cu Sharapova, mai poate Wozniacki repeta istoria de la US Open?

Sharapova Wuhan

Al treilea sfertul de tablou, al Petrei Kvitova

Petra debutează în turul doi împotriva lui Karin Knapp. Eliminarea Radwanskăi de către Garcia şi retragerea Victoriei Azarenka din acest sfert de tablou îi deschid drumul Petrei către semifinală. O posibilă piatră de încercare pentru Kvitova, alta decât propria ei inconstanţă, ar putea fi Andreea Petkovic, potenţială adversară a cehoaicei în turul trei.

Întrebarea principală care vizează acest sfert de tablou: Cine îi vine de hac Kvitovei – ea însăşi sau o adversară?

Al patrulea sfert de tablou, al Simonei Halep

Simona o întâlneşte în primul său meci la Wuhan pe Garbine Muguruza, pe care nu a mai avut-o adversară niciodată. Muguruza face parte din categoria fetelor înalte cu killer forehand, dar de la Roland Garros încoace evoluţia ei nu a fost deloc impresionantă. Partida Simonei cu Garbine este programată pe central mâine, de la 06.00, ora României. Posibila adversară din sferturi a Simonei: Angelique Kerber.

Simona Halep

Întrebarea principală care vizează acest sfert de tablou: În ce stare de spirit se află Simona Halep?

Predicţiile făcute de wtatennis.com

Simona Halep ajunge în finală, unde este învinsă de Serena Williams.

În ATP, debutează „Asian Swing” la Shenzen şi Kuala Lumpur

Aşa-numitul „Asian Swing”, adică o serie de cinci turnee în Asia programate a se desfăşura timp de trei săptămâni, debutează săptămâna asta cu turneele de 250 de puncte de la Shenzen şi Kuala Lumpur. Urmează apoi turneele de 500 de puncte de la Beijing şi Tokyo, urmând ca popasul asiatic să se închidă cu perla turneelor ATP din Asia: Masters-ul de la Shanghai.

Shenzen

Andy Murray este prezent la Shenzen, încercând să adune suficiente puncte astfel încât să poată ajunge la ATP World Tour Finals de la Londra. În acest moment, Andy este pe locul 11 atât în ierarhia ATP, cât şi în Race to London. Potenţialul său adversar din sferturi la Shenzen este Gilles Simon, în timp ce în semifinale este posibil să joace cu alt francez, favoritul trei al turneului, Richard Gasquet. În cealaltă jumătate de tablou se află David Ferrer, care porneşte din poziţia de favorit unu.

La dublu, Jean-Julien Rojer şi Horia Tecău sunt favoriţii principali.

Kuala Lumpur

Finalistul de la US Open, Kei Nishikori, este principalul favorit pe tabloul de concurs. Nick Kyrgios, singurul adolescent din Top 100, este pentru prima dată favorit pe un tablou de concurs al unui turneu ATP (numărul opt) şi a nimerit în acelaşi sfert cu Nishikori. Ernests Gulbis, favorit numărul doi, este cealaltă atracţie a turneului.

La dublu, Florin Mergea şi Dominic Inglot sunt favoriţi trei.