Dacă nu Roger atunci cine să țină un master class pe centralul de la Roland Garros? Federer a trecut de Damir Dzumhur într-un meci desfășurat rapid, plin de lovituri spectaculoase, adjudecat de elvețian în trei seturi, 6-4, 6-3, 6-2.

La fel ca Roger, Sharapova a fost nevoită să se lupte cu rafalele agresive de vânt de pe Chatrier. Spre deosebire de Roger, Maria a trebuit, în plus, să se lupte și cu propria stare de rău. Tușind parcă din ce în ce mai rău pe măsură ce meciul ei cu Samantha Stosur progresa, rusoaica a reușit până la urmă să închidă partida în două seturi, 6-3, 6-4.

A fost un meci pe care Stosur l-a început returnând lung, obținând beneficii imediate – în game-ul trei, australianca făcea break la 0, părând să se fi adaptat mai bine decât adversara sa la condițiile de joc. Maria recupera însă imediat break-ul pierdut, controlând mai bine raliurile. Cele două jucătoare au schimbat din nou break-uri în game-urile șase și șapte, pentru ca mai apoi Sharapova să se desprindă și să servească pentru set la 5-3. O eroare de forehand a lui Stosur a pecetluit soarta primului set.

În setul al doilea, s-a mers cap la cap pe propriul serviciu până la 3-3. În game-ul șapte, în ciuda a două puncte consecutive în care s-a împiedicat, părând să-și piardă echilibrul, Sharapova a făcut rost de un punct de break, pe care Stosur l-a cedat cu o dublă greșeală. Maria nu și-a mai cedat avantajul obținut și a închis setul al doilea și meciul pe propriul serviciu.

Cu această victorie, Sharapova merge mai departe în optimi, unde o așteaptă o întâlnire cu Lucie Safarova.

Alte rezultate

După ce a supraviețuit la două meciuri crunte în primele două runde, Ana Ivanovic s-a calificat în optimi cu o victorie clară în două seturi (6-0, 6-3) împotriva Donnei Vekic. Adversara Anei din optimi va fi Ekaterina Makarova, care a trecut de Elena Vesnina tot în două seturi (6-2, 6-4).

f_Ivanovic_0529_j04Alize Cornet a ajuns și ea în optimi după ce a eliminat-o în trei seturi (4-6, 6-3, 7-5) pe Mirjana Lucic-Baroni. Pentru un loc în sferturi, Alize se va întâlni cu Elina Svitolina. Jucătoarea din Ucraina a eliminat-o pe Annika Beck tot într-un meci de trei seturi (6-3, 2-6, 6-4).

S-au stabilit și primele meciuri din optimi de pe tabloul masculin: Kei Nishikori se va duela cu Teymuraz Gabashvili, Stan Wawrinka va juca împotriva lui Gilles Simon. Roger Federer se va întâlni cu Gael Monfils, în timp ce Tomas Berdych îl va avea ca adversar pe Jo-Wilfried Tsonga