Avem o zi plină de meciuri ale jucătorilor români la US Open. Simona Halep joacă pentru un loc în sferturi cu Sabine Lisicki, pe care a învins-o în ultimele trei partide disputate, dintre care cea mai recentă la Wimbledon anul trecut. La dublu mixt, Simona încearcă, alături de Horia Tecău, să treacă de favoriții numărul 4, Martina Hingis și Leander Paes, pentru un loc în semifinale.

Ce se mai întâmplă în Ziua a 8-a

Atât Horia Tecău, cât și Florin Mergea vor disputa partide la dublu masculin. Horia și Jean-Julien joacă împotriva lui Eric Butorac și Scott Lipsky, în timp ce Florin și Rohan Bopanna îi au ca adversari pe Daniel Nestor și Edouard Roger-Vasselin.

Tot astăzi stăm cu ochii pe partida dintre Varvara Lepchenko și Victoria Azarenka, din care se va alege potențiala adversară a Simonei în sferturi. Numărul doi și trei mondial de pe tabloul masculin, respectiv Roger Federer și Andy Murray, sunt și ei în acțiune. Federer joacă împotriva lui Isner pentru a accede în sferturi, în timp ce Murray trebuie să treacă de Kevin Anderson.

Ce s-a întâmplat în Ziua a 7-a

Tabloul masculin

Novak Djokovic a fost forțat să cedeze un set în fața lui Roberto Bautista Agut, dar până la urmă numărul unu mondial a reușit să îl îmblânzească pe spaniol în patru seturi, 6-3, 4-6, 6-4, 6-3. Feliciano Lopez a răzbunat înfrângerea suferită de Rafa Nadal, eliminându-l pe Fabio Fognini cu scorul de 6-3, 7-6, 6-1 și ajungând, astfel, pentru prima dată în carieră în sferturi la US Open.

Deținătorul titlului, Marin Cilic a scăpat cu bine din meciul cu Jeremy Chardy, victoria croatului venind în patru seturi, 6-3, 2-6, 7-6, 6-1. Jo-Wilfried Tsonga rămâne cu un parcurs impecabil la această ediție a US Open: Jo l-a învins în trei seturi, 6-4, 6-3, 6-4, pe Benoit Paire, neavând nici un set pierdut până acum la New York.

Tabloul feminin

Venus Williams și Serena Williams au înregistrat victorii în două seturi contra adversarelor din optimi și se vor întâlni în sferturi. Venus a avut nevoie de doar 50 de minute pentru a trece de Anett Kontaveit, cu 6-2, 6-1, în timp ce Serena, arătând pentru prima dată în acest turneu confortabil la serviciu, a învins-o pe Madison Keys cu 6-3, 6-3.

După ce păruse că s-a repus pe linia de plutire, Eugenie Bouchard s-a retras înaintea meciului cu Roberta Vinci, din cauza unei accidentări la cap suferite după ce a alunecat în vestiar. Kristina Mladenovic a avansat pentru prima dată în sferturile unui turneu de Grand Slam după ce a eliminat-o pe favorita numărul 13, Ekaterina Makarova.