Simona Halep a fost eliminată în primul meci jucat la turneul de la New Haven de către jucătoarea slovacă, Magdalena Rybarikova. Simona a intrat în turneu în calitate de favorită numărul unu şi apăra 470 de puncte, obţinute prin câştigarea titlului anul trecut.

Rybarikova, numărul 68 mondial, a reuşit să realizeze şase breakuri, câştigând meciul cu 6-2 4-6 6-3. Aceasta a reuşit să câştige setul unu în 28 de minute, în timp ce în al doilea set Simona a avut un avantaj de 4-0. În setul decisiv, Rybarikova a reuşit în game-ul 6 un break care i-a asigurat victoria.

Simona a declarat: „Am jucat un meci de trei seturi şi aproape două ore, deci cred că a fost un meci bun. Am destule lucruri pozitive pe care să le iau din acest meci”. Rybarikova a declarat că mixul de lovituri, slice-ul şi serviciul său bun au creat dificultăţi pentru Halep.